2022-07-06, trečiadienis, 07:47.     Šiandien Jurbarke saulė teka 04:59, leidžiasi 22:05, dienos ilgumas 17:6.

Modernios technologijos turi žengti ir į Seimą: įstatymų projektus visuomenė turi matyti savo telefone (1)

2016-08-09, paskelbė www.mano Šakiai.lt
Modernios technologijos turi žengti ir į Seimą: įstatymų projektus visuomenė turi matyti savo telefone

Sparčiai tobulėjančios technologijos nejučia keičia mūsų įpročius: kaip apsiperkame, keliaujame, gauname informaciją, bendraujame. Kodėl politika turėtų likti nuošalyje? Kartu su Nepriklausomybės atėjimu į Lietuvą atėjo ir internetas. 1991 m. būtent ant Seimo rūmų stogo buvo įrengta norvegų padovanota palydovinio ryšio įranga, leidusi mūsų šaliai savarankiškai prisijungti prie pasaulinio žiniatinklio. Ar neturėtų valdžios būstinė ir toliau likti pažangą skleidžiančiu centru, suteikiančiu savo piliečiams kuo daugiau saviraiškos laisvės ir galimybių tobulėti kartu kuriant Lietuvos ateitį?

 

Žinoma, politikai siūlo įvairius portalus jų veiklai sekti ir pasiūlymams teikti, aktyviai bendrauja su savo rinkėjais socialiniuose tinkluose. Kartais, rodos, net primiršta, kad nėra superžvaigždės ir dalinasi itin asmeniškais savo gyvenimo momentais, kurie nėra tiesiogiai susiję su jų profesine veikla. Tokiame didžiuliame informaciniame triukšme ilgainiui paskęsta esminė piliečių išrinktų atstovų funkcija. Juk patogi kėdė Seime skiriama ne tam, kad politikas lankytųsi įvairiuose pramoginiuose renginiuose, keliautų į tolimas šalis, susipažintų su garsiais žmonėmis ar filmuotųsi televizijos laidose. Visos privilegijos – tai mažas atlygis už tą sąmoningą ir didžiulį atsakomybės prisiėmimą atstovauti savo rinkėjams bei siekti gerovės visai šaliai.

 

Daugybei paslaugų persikeliant į internetą, būtina ne tik kaip įmanoma greičiau įteisinti stringantį balsavimą internetu, bet ir sukurti internetinę platformą, kuri taptų realia priemone, leidžiančia piliečiams dalyvauti priimant svarbius valstybei sprendimus. Tai turi būti realus ir šiuolaikiškas sprendimas, įgyvendinantis demokratijos idėją mūsų šalyje.

 

Patys piliečiai, apklausos būdu, per programėlę galėtų pasisakyti jiems aktualiais klausimais, o Seimo nariai  matytų, kokia daugumos šalies piliečių nuomonė vienu ar kitu klausimu. Tikiu, kad skaidrumas bei toks tiesioginis bendradarbiavimas tarp politikų ir piliečių yra gyvybiškai svarbus norint augti kaip demokratinei valstybei, atkurti gyventojų pasitikėjimą ja ir politikais.

 

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, Lietuvoje nevaisingumo problemų turinčios šeimos sudarytų Klaipėdos dydžio miestą. O kas turėjo didžiausią įtaką priimant sprendimą dėl pagalbinio apvaisinimo įstatymo? Šeimos, kurias liečia šis įstatymas gal ir buvo kalbintos, tik ar buvo girdimos? Žinoma, tai turi būti laisvas šeimos apsisprendimo reikalas. Tačiau jei jau kuriami tokie įstatymai, turi būti palikta laisvės pačiai šeimai nuspręsti, koks pagalbinio apvaisinimo būdas jiems priimtiniausias. Politikai turėtų atsižvelgti į pačių žmonių interesus, ne vien remtis statistika ir teorija. Skaičiuose ir diagramose žmonių likimai netelpa.

 

Dar vienas skaudus pavyzdys – Darbo kodekso istorija. Nors šiandien jis ir neatitinka realios situacijos, visgi per prievartą primetamos naujos taisyklės didina piliečių nusivylimą, aštrina socialinę atskirtį, skatina emigraciją ir piktina visuomenę. Galime tik spėlioti, kokios interesų grupės darė įtaką būtent tokiam sprendimo projektui.

 

Siūlau piliečiams tapti ta įtakinga interesų grupe, ta stipria jėga, kuriai tarnauja valdžia. Visuomenė turi turėti tiesioginę galimybę pasisakyti, o šiuolaikinės technologijos gali ją suteikti. Dabar itin paprasta kiekvienam turėti prieigą prie interneto, todėl ir virtualus pilietiškumas turi būti toks pat natūralus. Lietuva ne retai pirmauja techniniais rodikliais moderniųjų technologijų srityje – būkime stiprūs ir susitelkimu, vienybe, kurią jau ne kartą įrodėme. Stokime kartu jau nebe prieš grėsmę Laisvei, o prieš savo sąžinę, reikalaujančią pilietinės atsakomybės tą Laisvę puoselėjant.

 

Svarbu, kad piliečiai turėtų galimybę susipažinti su rengiamų įstatymų projektais nuo pat pradžios, teikti savo pasiūlymus ir informuoti politikus kokio sprendimo iš jų tikisi. Kiekvienam svarbiam projektui būtinas sutarimas ir visuomenės palaikymas. Valdininkų nuožiūra primetamos reformos skatina nepasitikėjimą savo valstybe ir didina nereikalingą įtampą visuomenėje.

 

Žiniasklaidoje vis pasirodo žinutės apie politikų nusižengimus bei korupcinę veiklą. Galima tik įsivaizduoti, kokią įtaką politikams turi didžiosios verslo grupės, siekiančios sau palankių sprendimų. Pats laikas prisiminti, kad LR Seimo nariai – ne siauros privačių interesų grupės, o visų piliečių atstovai. Deja, jie patys tai pamiršta. Vieni prisimena rečiau, kiti dažniau. Dažniausiai, prieš pat naujus rinkimus. Tada vėl pasipila šabloniškos tirados apie pilietiškumą, kiekvieno asmens balso vertę ir būtinybę balsuoti. O juk taip neturėtų būti.

 

Siūlau sukurti tokią programą, kuri padėtų nuolat palaikyti ryšį tarp Seimo narių ir jų rinkėjų. Šiais laikas tai ne tik įmanoma, bet ir paprasta. Piliečiai gautų informaciją apie svarstomus įstatymus ar jų pataisas tiesiai į savo mobilųjį įrenginį ar kompiuterį, ir galėtų išreikšti savo poziciją. Piliečių dauguma natūraliai diktuotų Seimo nariui už ką reikia balsuoti, o už ką ne.

 

Klausimas - ar ryšis politikai tokiam žingsniui? Ryšis, jei visuomenė pareikalaus. Ryšis, jei mes, jauni ir išsilavinę, inicijuosime tokį projektą, jei savo pavyzdžiu paskatinsime vyresniąją kartą žengti pirmyn su technologine pažanga. Naujausi IT sprendimai turi būti taikomi viešajame valdyme lygiai taip, kaip jau seniai veikia privačiame. Ši idėja - puiki galimybė kuo didesniam piliečių skaičiui įsitraukti į savo valstybės gyvenimą užuot dūsavus, kad nubalsuoja „tie kiti“. Toks sprendimas turėtų būti taikomas tiek parlamente, tiek vietos savivaldose, kur skaidrumą vis dar galimai drumsčia įsisenėję įpročiai ir pataikavimas dosnių mecenatų nuomonei.


 

Contact form

 

Roniius 2016-08-09 20:35:28 IP: 78.62.1.88

Žengti pirmin ne tik su technologine pažangą bet ir su pilietinę savimone.

Šios dienos vardadieniai